Delog Hungary Bt. Mater Salvatoris Lelkigyakorlatos Ház Viharsarki Permetező Kft Kálmán Vendégház Vízi Vakonddrén Kft Seibiko Autoszervíz Kft Fehér Jánosné E.V. Kiss Miklós - Vízvezetékszerelő. Lang Imre - Gázkészülék szerviz. Marika Forg Bt. Scelta Bt. R és K Szállítmányozó Kft. Dionin Gyógyszerészeti Bt. Geotop Földmérő és Ingatlanrendező Bt. Dr. Kozáry Miklós Szerémi Dentál Kft Badrock City Kft Battai Kft. Keresztesi és Társa Bt. Xántus János Idegenforgalmi Gyakorló Középiskola és Szakközépiskola Méh Márkakereskedés Juventas Gyógyszertár Aranyosapáti Község Önkormányzata Gallatherm Kft. Fogyatékkal Élők Somogy Megyei Sportszövetsége QUAESTURA Könyvelő Tanácsadó és Szolgáltató Kft. Körgépmezép Kft. Kiss Rudolfné -Temetkezési Vállalkozás Nemesrádó Község Önkormányzata Lacházi Ügyviteli Kft. Eusoft Kft. Ötvös és Társa Környezetvédelmi Kft Művészetek Háza Dr. Nagy Zoltán - urológus Jancsi és Juliska Magánóvoda Orchidea Virágüzlet Fias Ferenc Háztartási Gép Szerviz Alko-Vill Kft. Tarex 97 Kft. Hüse Mihályné Egyéni Vállalkozó Amaczán és Társai Kft. Road-Patrol Tehergépjármű Szerviz és Kereskedelmi Kft. Tóásó Tibor E.V. PREDEA Kft Adri-Épker Kft. Szakadát Község Önkormányzata Retina Szemész Bt Sióréti Szabadidőközpont és Lovas Egyesület Mérleg Gyógyszertár - Jászberény. Horváth Autógáz Kft.

Tápiószentmárton Polgármesteri Hivatal

Kategória: Önkormányzat

Cím2711 Tápiószentmárton, Kossuth Lajos u. 3.
Telefon06-29-423-001, 06-29-423-247
Fax06-29-423-001
Emailtapioszentmarton@freemail.hu
Webwww.tapioszentmarton.hu
Kulcsszavakközigazgatás, polgármesteri hivatal, önkormányzat, közterület fenntartás, önkormányzati feladatok, információszolgáltatás, közművesítés
CéginfoSokarcú, változatos táj a Tápió vidéke, s ennek talán legjellegzetesebb települése, földjén ölelkezik a Gödöllői-dombvidék legdélebb nyúlványa az Alföld néhol homokbuckás és ugyanakkor már kiváló löszös földjével. Itt találkozik a Tápió-patak Y-szerű három szára, itt lesz. Az Alsó- és Felső-Tápióból az egyesült ág. Ez a földrajzi elhelyezkedés meghatározza, hogy ősidők óta lakott hely, a régészeti leletek pedig bizonyítékai ennek. Leghíresebb lelet a szkíta aranyszarvas, amely fejedelmi pajzsdísz lehetett. 1923-ban találták meg, miközben a máig élő Attila legenda a Priszkosz rétor leírása alapján a hun király egykori palotáját kezdték itt kutatni. Az Árpád-korban a Káta-nemzetség telepedett meg ezen a tájon, s az e korban épült kéttornyú templomot a törökök lőtték a szomszédos mocsárba. Később e templom helyén juhlakot építettek, amelyet tűzvész pusztított el a méltatlan tett miatt. A hagyomány szerint ha veszély fenyegeti a falut, éjfélkor megszólal azóta is a mocsárban a harang. Márpedig a veszély fenyegette többször is, hisz a török időkben hol elnéptelenedett, hol újratelepült. Utolsó pusztulása a Rákóczi-szabadságharc alatt volt, amikor rácok perzselték fel, s csak az 1700-as évek közepén lett újra virágzó település, a mai állapot arra az időre vezethető vissza. A ma is meglévő legrégebbi épület az 1764-ben építetett Mária mennybevitele tiszteletére emelt barokk kápolna, amely ritkaságszámba menően magánkézben van, de közösségi célokat szolgál, s nem csak vallási jelleggel. A Blaskovich-család építette, akinek sírkertje a kápolna környéke, s itt áll az a rejtélyes feliratú szobor, amely Atillát idézi ilyenképpen: "Sem Isten, sem ember, akit itten néztek, De Istenes ember, akit ezzel képzek!" A család egyik kiemelkedő tagja volt Blaskovith Ernő, akinek tulajdonát képezte a világhírű Kincsem nevű ló, a „Csodakanca”, amely ötvennégy versenyt futott, s valamennyit megnyerte. A tápiószentmártoni Selyemréten kaszált szénát még Angliába is utána vitték csodaszerként táplálékul. Tápiószentmárton neve Szent Márton tours-i püspökA falu első említése 1438-ból származik, mégpedig Szent Márton név alatt. Ez arra utal, hogy a település középkori templomának védőszentje Szent Márton tours-i püspök volt, és róla nevezték el a helységet is. A Tápió előtag Thape formában csak a XV. Század végén bukkan fel először a falu nevében. ( Thape-Zenthmarton). A Szent Márton névalak mindazonáltal a török hódoltság időszakában tovább élt a falu névhasználatában, jóllehet különböző változatokban. A helység nevének gyakoribb formája azonban a Tápió előtaggal bővült Tápiószentmárton volt, illetve ennek különböző variánsai. (Tape Szent Márton, Tapi Szent Márton, Tapia Szent Márton) A Tápió vagy Tápjó Szent Márton névforma a XVIII. Századtól kezdve általánosan elterjedt.



Kiemelt kategóriák